جدیدترین نظرات ارسال شده

آموزش طبخ برنج

کیمیالاین | مشاهده مقاله آموزش طبخ برنج
آموزش طبخ برنج

دو روش متداول برای پخت و طبخ برنج مورد استفاده قرار میگیرد که در این مقاله به آموزش ساده آن میپردازیم.

پخت آبکشی

 1. در ابتدا برنج را با آب نسبتا ولرم دو یا سه مرتبه بدون چنگ زدن زیاد، میشوییم تا آب برنج شفاف شود و سپس آب برنج را کاملاً خالی میکنیم.
 2. برنج را مدت زمان 2 تا 3 ساعت در آب و نمک خیس میکنیم ( میزان آب باید به اندازه ای باشد که حدود 3 تا 4 سانتیمتر بالاتر از سطح برنج قرار گیرد؛ همچنین میزان نمک هم به نسبت هر پیمانه برنج نصف قاشق غداخوری میباشد )
 3. قابلمه ای مناسب را آب کرده می گذاریم تا جوش بیاید، سپس آب برنج را خالی کرده و برنج را در آب جوش می ریزیم و می گذاریم برنج جوش بیاید ، آنگاه یکی دوبار آهسته بهم می زنیم و چند لحظه منتظر می شویم تا مغز برنج کمی نرم شود بطوریکه وقتی دانه برنج را در دست له کردیم مغز آن زبر و خشک نباشد و بعد برنج را در آبکش ریخته تا آب آن خارج شود بعد به نسبت 2 پیمانه برنج 2 قاشق غذاخوری ماست و یک قاشق غذاخوری روغن مایع ته قابلمه می ریزیم و هم می زنیم و بعد برنج را از آبکش داخل قابلمه می ریزیم و اطرافش را بصورت مخروط بالا می آوریم . 
 4. درب قابلمه  را با یک پارچه نخی یا حوله تمیز پیچیده ، روی قابلمه می گذاریم و بعد قابلمه را روی اجاق با شعله کم به مدت 25 دقیقه برای دو تا چهار پیمانه و مدت 40 دقیقه برای چهار تا ده پیمانه برنج، قرار می دهیم تا دم بکشد.

پخت کته

  1. در ابتدا برنج را با آب نسبتا ولرم دو یا سه مرتبه بدون چنگ زدن زیاد، میشوییم تا آب برنج شفاف شود و سپس آب برنج را کاملاً خالی میکنیم.
  2. برای هر پیمانه برنج به میزان یک و نیم  پیمانه آب اضافه می کنیم و  نمک  را به  اندازه لازم به آن اضافه میکنیم (برای هر پیمانه برنج یک قاشق چایخوری نمک )
  3. به مدت 2 تا 3 ساعت به همین منتظر می شویم تا برنج کاملا خیس بخورد
  4. قابلمه را روی اجاق با شعله متوسط قرار داده ،  پس از آنکه جوش آمد نصف قاشق غذا خوری روغن مایع (برای 2 پیمانه برنج ) به آن اضافه نموده و هم می زنیم
  5. هنگامیکه آب برنج رو به انتها است یک بار هم زده و سپس درب قابلمه را با یک پارچه نخی یا حوله تمیز پیچیده و روی قابلمه  قرار  می دهیم  و  شعله اجاق را  کم می کنیم  تا  به  مدت 10 دقیقه (برای 2 پیمانه برنج ) برنج دم بکشد 


ارسال دیدگاه

کامنت های ثبت شده برای مقاله آموزش طبخ برنج

  کیمیالاین | مشاهده مقاله آموزش طبخ برنج
  Scroll