• مقاله ها
  • مقاله ی سریع تر شدن به روز رسانی نسخه های جدید اندروید به وسیله ی پروژه تربل
جدیدترین نظرات ارسال شده

سریع تر شدن به روز رسانی نسخه های جدید اندروید به وسیله ی پروژه تربل

کیمیالاین | مشاهده مقاله سریع تر شدن به روز رسانی نسخه های جدید اندروید به وسیله ی پروژه تربل
سریع تر شدن به روز رسانی نسخه های جدید اندروید به وسیله ی پروژه تربل

گوگل از زمان معرفی رسمی اندروید، بارها به متن‌بازبودن آن اشاره کرده و با همین رویکرد توانسته است شرکای تجاری زیادی را به سمت خود جذب کند. امروزه، شرکت‌های زیادی در سراسر دنیا گوشی‌ها و تبلت‌هایشان را با اندروید روانه‌ی بازار می‌کنند و محبوبیت این سیستم‌عامل را به‌شدت افزایش داده‌اند؛ به‌حدی که طبق آمار، رویکرد گوگل تأثیر مهمی روی تبدیل اندروید به محبوب‌ترین پلتفرم رایانشی دنیا گذاشته است.

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات سیستم‌عامل اندروید، سرعت کم انتشار به‌روزرسانی‌های مختلف برای دستگاه‌های مقصد است. افزون‌بر‌این، به صورت طولانی‌ مدت از دستگاه‌های اندرویدی به‌صورت نرم‌افزاری پشتیبانی نمی‌شود. اپل با iOS از این حیث عملکرد بسیار بهتر و قوی تری دارد و اهالی کوپرتینو همواره این موضوع را به‌رخ رقیبشان کشیده‌اند. دراین‌بین، گوگل راه‌های متعددی را امتحان کرده است تا سرعت انتشار به‌روزرسانی‌‌های جدید اندروید را افزایش دهد؛ اما هیچ‌یک از آن‌‌ها نتوانستند انتظارات را برآورده کنند. بااین‌حال، ظاهرا این اوضاع دستخوش تغییر شده است و گوگل می‌گوید پروژه‌ی تربل (Project Treble) استفاده از به‌روزرسانی جدید را بیش از دوبرابر افزایش داده است که رقم درخورتوجهی به‌شمار می‌آید.

گوگل پروژه‌ی تربل را در زمان رونمایی سیستم‌عامل اندروید ۸ اوریو معرفی کرد؛ بنابراین، تمامی دستگاه‌هایی که از ابتدا با سیستم‌عامل اندروید اوریو روانه‌ی بازار شدند، از پروژه‌ی تربل پشتیبانی می‌کنند. تا پیش از معرفی تربل، روند انتشار به‌روزرسانی به‌صورت OTA برای گوشی‌های اندرویدی به شکل دیگری بود. درواقع تا پیش از تربل، شرکت‌های سازنده‌ی گوشی مجبور بودند فریمور جدید قطعات دستگاهشان نظیر پردازنده را از شرکت‌هایی مثل کوالکام دریافت کنند تا ازطریق آن بتوانند سخت‌افزار دستگاه را با کد به‌روزرسانی‌شده‌ی اندروید همگام‌ سازی کنند؛ بنابراین، روند کلی انتشار به‌روزرسانی جدید طولانی می‌شد.

پروژه‌ی تربل با جداسازی قسمت مربوط به به‌روزرسانی قطعات سخت‌افزاری از لایه‌ی مربوط به سیستم‌عامل، باعث شد روند انتشار نسخه‌های جدید اندروید کوتاه تر از گذشته  شود و شرکت‌ها مجبور نباشند برای دریافت فریمور قطعات گوشی‌شان به سازنده‌ی این قطعات مراجعه کنند. حال درایورهای مربوط به قطعات با نسخه‌های جدید اندروید هم سازگار هستند تا از این طریق کار شرکت‌هایی نظیر سامسونگ و وان‌پلاس برای آوردن نسخه‌های جدید سیستم‌عامل موبایلی گوگل به گوشی‌هایشان، راحت‌تر شود.

یکی از اولین مثال‌های کاربرد تربل در عمل، راه‌اندازی پروژه‌ی ویژه‌ی گوگل با نام «برنامه‌ی بتای شرکای اندروید» بود. به وسیله ی این پروژه، دو نسخه‌ی پیشین اندروید، یعنی اندروید ۹ پای و اندروید ۱۰ تا قبل از توسعه‌ی نسخه‌ی نهایی، به‌صورت آزمایشی (بتا) روی گوشی‌های شرکت‌های مختلفی نظیر وان‌پلاس و هواوی و اسنشال دردسترس قرار گرفتند. این موضوع نشان داد تربل پروژه‌ای کاربردی است و می‌تواند امتیازهای متعددی داشته باشد؛ اما نباید فراموش کرد نحوه‌ی انتشار به‌روزرسانی‌های جدید برای کاربران امری مهم‌تر به‌شمار می‌آید. متأسفانه گوگل تصمیم گرفته است از‌این‌ پس رقم های مربوط به نصب نسخه‌های جدید سیستم‌عاملش را به‌صورت منظم منتشر نکند. بااین‌حال، اهالی مانتین‌ویو اخیرا به برخی موفقیت‌هایی اشاره کرده‌اند که تربل به‌همراه آورده است.

طبق اطلاعات رسمی گوگل، در جدول زمانی انتشار اندروید ۹ پای نخستین‌باری بود که پروژه‌ی تربل در عمل به‌ صورت جدی آزمایش شد؛ زیرا تنها گوشی‌هایی که با اندروید اوریو عرضه شده بودند، به پشتیبانی از این قابلیت نیاز داشتند. بعد از گذشت یک سال، میزان استفاده از اوریو در بین تمامی دستگاه‌ها کمتر از ۱۰ درصد بود (به‌طور دقیق‌تر ۸/۹ درصد)؛ اما این اتفاق برای اندروید ۹ تکرار نشد. آمارها نشان می‌دهند بعد از گذشت بازه‌ی زمانی مشابه از انتشار اندروید ۹ پای، این سیستم‌عامل روی ۲۲/۶ درصد از دستگاه‌های اندرویدی نصب شده است؛ البته این آمار با فرض ثابت‌بودن میزان عرضه‌ی گوشی‌های جدید به‌بازار به‌دست آمده‌اند.

با کمی مقایسه‌ متوجه می‌شویم تعداد گوشی‌های به‌روزرسانی‌شده به اندروید ۹ در‌مقایسه‌ با اندروید ۸، بیش از دوبرابر افزایش داشته است. البته انتشار این آمار خیلی تعجب‌برانگیز نیست و می‌شد با بررسی بعضی شواهد به این نتیجه دست پیدا کرد. شرکت‌هایی نظیر وان‌پلاس و اسنشال مدتی است که به‌ روزرسانی‌های جدید اندروید را تقریبا هم‌ زمان با انتشار آن‌ها روی پیکسل‌های گوگل یا اندکی بعد از آن‌ها، برای گوشی‌هایشان نیز دردسترس قرار می‌دهند.

البته ناگفته نماند روند انتشار به‌روزرسانی‌های جدید اندروید هنوز فاصله‌ی زیادی با بی‌نقص‌شدن دارد. معمولا از گوشی‌های میان‌رده و اقتصادی اندرویدی به‌صورت بلندمدت پشتیبانی نرم‌افزاری نمی‌شود و عمدتا فقط یک به‌روزرسانی بزرگ برای آن‌ها منتشر می‌شود. حتی همین به‌روزرسانی‌ هم ماه‌ها پس از انتشار به‌روزرسانی جدید برای گوشی‌های پرچم‌دار، دردسترس صاحبان این دسته از گوشی‌ها قرار می‌گیرد. 

به‌ لطف وجود پروژه‌ی تربل، از‌این‌ پس احتمال بیشتری برای انتشار نسخه‌های جدید اندروید روی مدل‌های متنوع‌ تر گوشی‌های مبتنی‌ بر این سیستم‌عامل وجود دارد. گوگل همچنان قصد دارد با قابلیت‌هایی نظیر Project Mainline در اندروید ۱۰، روند پشتیبانی از به‌روزرسانی‌های جدید اندروید را تسهیل بخشد. به‌لطف Mainline، گوگل می‌تواند به‌روزرسانی‌های حیاتی و مهم مربوط به اندروید را به‌ صورت مستقیم برای گوشی‌‌ها منتشر کند و دیگر منتظر سازنده‌ی آن‌ها نماند.

 

 ارسال دیدگاه

کامنت های ثبت شده برای مقاله سریع تر شدن به روز رسانی نسخه های جدید اندروید به وسیله ی پروژه تربل

    کیمیالاین | مشاهده مقاله سریع تر شدن به روز رسانی نسخه های جدید اندروید به وسیله ی پروژه تربل
    Scroll